Alkotások, felhasználási javaslatok, ötletek
Amire büszkék vagyunk itt vannak felsorolva. Remélem, ezektől (ha mástól nem) kedvet kapnak a kicsit bátortalanabb művészek is! Hiszen ezek sem tökéletesek, csak mi készítettük.
Minden kreatív hobbival foglalkozó ember képes alkotni, vannak jobban, és kevésbé jól sikerült produktumok, de nem kell feladni. Bátorítok tudok mindenkit, hogy próbálkozzon új technikákkal, és rá fog jönni, hogy melyik az, amiben a legsikeresebb.Továbbra is várjuk az kiállításra szánt képeket, olyan művekről, melyeket vásárlóink készítettek.
A fotó(ka)t, elkészítés leírását, szükséges eszközök listáját az info@hobbykavalkad.hu e-mail címre várjuk.
Anyák napi vázák - rizspapírral borított natúr üvegváza - 2012. május
Húsvéti porcelán tojások - 2012. március
Vágódeszka óra anyukámnak - 2012. február - kétfázisú repesztés menete
Pünkösdi üvegtálka - üveg fordított sorrendű díszítése
Textildekupázs - vászon tárgyak díszítése szalvétatechnikával - 2012. február
Tekert üvegek - dekupázsolva - 2011. december
Fotós tálcák, óra - transzfer technika, ahogy én alkalmaztam -2011. december
Eprecske jelmez - 2010. február
Mónika hógolyó figurái
Adventi naptáraink filcből, és jutából - 2010. december
Tárgyak pirogravír pákával
Sablon használata süti díszítéshez - sakktáblás túrótorta
Díszített vászon füzetborítók
Pillés piperedoboz - a dekupázs alapjai
Gipszöntés - karácsonyi függődíszek
Anyák napi vázák - rizspapírral borított natúr üveg váza
Húsvéti "porcelán" tojások - 2012. március
Szükséges alapanyagok, eszközök:
Kétrészes, átlátszó, műanyag tojások
oldószeres lakk
dekupázs ragasztólakk
szalvéta
a szalvéta alapszínéhez hasonló akril festék (itt: elefántcsont, és fehér)
szatén szalag (6 mm széles)
ecset (lágy szőrű dekupázs ecset, és eseteleg tamponáló szivacsecset)
sziluett olló
szükség esetén hajszárító
Elsődleges a minta kiválasztása, eltervezése. Én bele szoktam próbálni a tojásba, és nagyjából látom, hogy hogy fog kinézni (mekkora, esetleg milyen részek esnek le a mintáról).
Ki kell keresni a minta hátterével azonos színt. Jelen esetben én elefáncsont és fehér akril festéket használtam.
A mintát a lehető legpontosabban körbevágom.
Mivel a tojást belülről díszítem, visszafelé haladok, mintha egy fára dolgoznék.
A tojás felülete rendkívül sima, csúszkál rajta a minta, a legtöbb (vízbázisú) vegyszer "olajosan" szétoszlik. Ennek kiküszöbölésére egy lehelletvékony oldószeres lakkréteget viszek fel. Ez pont annyi, hogy a tojás belseje tapadjon, és ne csúszkáljon rajta a szalvéta.
A körbevágott mintát a minta színével kifelé(!!!) a tojás belsejére helyezem, és a még ragadós felületre simogatom. Ecset, és dekupázs ragasztólakk segítségével felragasztom. Nedvesen már csak nagyon kevés simogatás megengedett, hiszen a szalvéta rendkívül könnyen szakad!
Hagyom száradni (hajszárítóval gyorsítok).Ekkor még elég halovány a minta.
A kiválasztott akrillal kifestem a tojás belsejét több rétegben (ezzel kiemelődik a minta). Minden egyes réteg alapos szárítást kap. Én szeretem a tamponáló szivacsecsetet. Tamponáló (nyomkodós, ütögetős) mozdulatokkal szebben lehet festeni a tojásokat, mint ecsetttel. Ilyen ecset hiányában egy tiszta (új) mosogatószivacs levágott része is megteszi.
Ezzel tulajdonképpen kész is vagyok.
A "porcelán" hatást a műanyag tojás rendkívül sima, és fényes felülete adja. Valóban megszólalásig hasonlít a méregdrága festett tojásokhoz. Gyermekek kezébe is kerülhet, hiszen nem törékeny.
Már csak össze kell illesztenem a tojásokat, és a szatén szalagot a tojás köré tekerem, a tetejénél masnival díszítem.
Rendkívül egyszerű díszítési mód, és nagyon mutatós!
Jó munkát, és nagyon jó szórakozást!
Boldog húsvétot, és kellemes pihenést Mindenkinek!
Szükséges alapanyagok, eszközök:
Vágódeszka
fa sarokdíszek
szalvéta minta
óraszerkezet
óraszámok
kisebb konyhai eszközök (kiskanál, mérőkanál, sütőlapátka, fakanál, egyéb konyhai dekor, stb.)
kampós csavarok (ahány tagú a család)
mini bögre (ahány kampó)
2 fázisú finomvonalas repesztőlakk
antikoló paszta bitumen
oldószeres fényes lakk
viaszpaszta bronz, ezüst
ásványpaszta vörösbarna
Az alap egyszerű vágódeszka, melynek natúr színét meghagytam, mindössze a lakkozást repesztettem.
- A kétfázisú repesztőlakk alá felvittem egy réteg sima lakkot, hogy az első fázist ne nagyon szívja be a fa.
- Körbevágtam, és felragasztottam a szalvétákat.
- Következik a kétfázisú repesztés:
1. Egy rétegben felhordom az 1. fázist. Ezen a rétegen fog "elcsúszni" a második réteg, tehát fontos, hogy mindenhol teljesen fedjen. Ez a réteg nedvesen fehér réteget képez, mely száradás után átlátszóvá válik. Alapos szárítás következik!
2. Felkerül a 2. fázis. Ez már jobban terül, nem nehéz egyenletesen felvinni. Arra ügyelni kell, hogy egy - már viszonylag száraz - rétegre ne kenjük újabb réteget, mert ott nem fog repedni. Tehát ezzel nem érdemes sokat piszmogni. Ahogy elkezd száradni (hajszárítóval szoktam rásegíteni), folyamatosan előtűnnek a repedések. Ezt a réteget is teljsen meg kell szárítani.
3. Folyékony patinával átkenem a felületet, majd az ujjammal segítek a repedésekbe folyni a bitument. Fogok egy puha rongyot (pamut), és szépen visszatörlöm a felesleges patinát. Így már a repedéseket is kiemeltem.
4. Mivel a patina oldószeres, erre már csak oldószeres lakkot lehet felvinni. Ezzel nagyon könnyű dolgozni, mert nagyon szépen terül, és fényes felületet képez. Egy, szükség esetén két rétegben átkenem.
- A fa számlapokat vasoxid ásványpasztával átkentem, majd száradás után ezüst, és bronz pasztával antikra maszatoltam.
- A kanalak fiókből jött áldozatok, szintén ásványpasztázva, antikolva.
- A mini bögrékre először barna alkoholos filccel a család tagjainak monogramjai kerültek, majd ezeket is repesztettem. (Ennek menete teljesen azonos a fenti deszka repesztésével) Lehet apró díszítéseket alkalmazni, én már nem akaram tovább cicomázni őket.
- Az "alkatrészek" felragasztásához dekupázs ragasztót használtam. Ez gyorsan, és elég erősen köt. A számok, és tárgyak felragasztásánál ügyelni kell arra, hogy az óra mutatói mindenhol körbejárhassanak. A kis fém bögre dísz, egy fiókgomb fogó része volt.
- Felszereltem az óraszerkezetet, mutatókat, elemet helyeztem bele, és próbára indítottam. Ajándékozás előtt érdemes kipróbálni a szerkezetet, hogy pontosan jár-e.
Nagy örömet sikerült szereztem vele anyukámnak. Az óra azonnal felkerült a konyha falára, és azóta is ott tikk-takkol boldogan. :)
Pünkösdi üvegtálka - fordított sorrendű díszítés
Tipp: az alsó képen látható tárgy elkészítésének menete:
Mivel olyan tárgyról van szó, aminek a díszítését a "fonákján" végezzük, fordított sorrendben kell haladnunk.
1. Az üveg felületét alaposan megtisztítjuk (én ablaktisztítót szoktam használni). Majd a két fázisú repesztőlakk első fázisát egyenletesen felkenjük. Hagyjuk megszáradni, vagy a folyamatot hajszárítóval meggyorsíthatjuk.Teljes száradást akkor látunk, ha az üveg visszanyerte átlátszó tulajdonságát.
2. Szintén egyenletesen felkenjük a második réteget, azaz a kétfázisú repesztőlakk második fázisát. Fontos, hogy a második réteget az ujjunkkal dörzsölgessük jó alaposan míg egy kicsit zselés lesz a felületen a lakk. Hagyjuk száradni, vagy idő hiányában használjunk hajszárítót.
3.Miután megszáradt a felület, a fény felé fordítva már láthatóak a repedések, de még mindig átlátszó a felület. Hogy a repedéseket kiemeljük oldószeres (fontos, hogy oldószeres legyen) patinát tegyünk a felületre, kissé hagyjuk szikkadni, majd egy gombóccá gyúrt feszes rongydarabbal a felesleget töröljük vissza. Ha kicsit barnás a felület, ne aggódjunk, ez csak emelni fogja az antik hatást.
4.Mivel ez a felület még vízoldékony, az egész felületet le kell kenni oldószeres lakkal. Hagyjuk teljesen megszáradni.
5. Ezután következhet a szalvétázás. Válasszunk egy szalvétát szükség esetén vágjuk körbe a mintát.Dekupázs ragasztólakkal (ez már vízoldékony) kenjük be a minta helyét, helyezzük rá a szalvéta legfelső mintás rétegét, símítsuk el óvatosan, majd kenjük le újra a ragasztólakkal. Hagyjuk száradni.
6. Az üveg felület még mindig áttetsző. Ahhoz, hogy szépen kiemeljük a repesztést, és a szalvéta mintáját, lezárásként az egész felületet kenjük át világos (példánkban elefántcsont) színű akril festékkel. Ugyanezzel a festékbe ujjunkat mártogatva kenyjük át a tálka szélét is. A képen én arany színű viaszpasztát használtam.
Leírni bonyolult, de ha a pontos sorrendet batartjuk, és a megadott anyagokkal dologzunk, a siker nem marad el.
Szükséges anyagok, eszközök :
Kétfázisú repesztő lakk
oldószeres patina
oldószeres lakk
szalvéta
dekupázs ragasztó
oldószer (az ecset kimosásához)
akril festék
Ugrás a lap tetejére
Transzfer technikával készült fotós tálcák, és óra
A transzfer technikát sokan és sokféleképpen alkalmazzák. Hangsúlyozom, hogy a lent leírtak csak egy változat, ki lehet próbálni más anyagokkal, eszközökkel, kinek mi áll a kezére.
Szükséges hozzávalók:
Fénymásoló papírra nyomtatott fotó.(ha fontos, hogy a merre álljanak az emberek, ügyeljünk, hogy tükörképet nyomtassunk)
sűrű dekupázs ragasztó (én egy jó régi, jó alaposan besűrűsödött ragasztót használtam), eredetileg akril gélt kell használni.
szivacs
kis tálka vízzel
kisebb szivacs
csiszolópapír
fekete akril festék
fényes oldószeres lakk
Első lépésként csiszoljuk szép simára a felületet.
Kenjük be az akril géllel (sűrű ragasztóval) a kép alatti részt. Ügyeljünk, hogy ne follyon ki a szélénél túlra. Helyezzük rá a fotót KÉPPEL LEFELÉ, tehát a fehér, hátsó rész legyen felül. Erre a fehér részre már ragasztó semmiképpen ne kerüljön!
Jó alaposan simogassuk el a papírt, ügyelve, hogy ne legyen hullámos, és ne legyen buborékok.
Most tegyük félre 1 TELJES NAPOT száradni. Sajnos ennél a technikánál nem elegendő a hajszárítós gyorsítás.Mindenképpek kőkeményre kell száradjon a papírkép.
Másnap tegyünk egy tálkába vizet, és nedvesítsük be a szivacsot. Jó alaposan áztassuk fel a papírt, maj kezdjük el dörzsölni. A cél, hogy eltávolítsuk a képről az összes papírrostot.
Ha úgy gondoljuk hogy már készen vagyunk, akkor hajszárító segítségével szárítsuk meg a képet. Ahol kifehéredik a kép, ott még nedves ujjunk segítségével az összes rostot dörzsöljük le.
Kenjük át a tárgyunkat matt fekete akril festékkel. Ha fekete-fehér fotót használunk, akkor azért jó a fekete, mert a régi fotóalbumok hatását kelthetjük ezzel a színnel. Természetesen színes fotóknál használhatunk más színt is.
Óvatosan kerüljük ki a képeket, kissé "antikolva" a képek széleit.
Szárítsuk meg a festéket.
Finom csiszolópapír (P150) segítségével csiszoljuk bele imitt-amott a festésbe, ezzel kopott hatást érünk el. Itt leginkább a "használt" részeit csiszoljuk a tárgynak: fogó rész,élek, szélek.
Ha tálcát készítünk, lényeges a vízállóvá tétel.Az akril ugyan vízállóvá tesz, de ahol visszacsiszoltuk a festéket, ott sérülékeny lesz a tárgy. Használhatunk vizes bázisú lakkot, én jobban szeretem az oldószerest, mert kiválóan terül. Az oldószeres lakk oldószere az alkoholos oldószer.
Ezután már csak az alapos szárítás marad, mely oldószeres lakk használatánál akár több nap is lehet. (páratartalomtól függően).
Tekert üvegek szalvétatechnikával díszítve (dekupázsolva)
Az elkészítés lépései hamarosan...
A minap volt a legkisebb csemete farsangi mulatsága az oviban. Hosszas gondolkodás után, úgy döntöttünk (közösen), hogy lánykánk átszellemül eperré.
Az elkészítése rendkívül egyszerű. Kerítettem egy nagy méretű piros színű pulóvert. Sötétzöld filc anyagból vágtam szemet szájat, és felragasztottam. Az ujja hosszát levágtam húztam bele gumit, a nyakába, és az aljába is.Az aljába akkorát, hogy kényelmesen tudjon lépni, de azért szűkítsen a formán. A váll részébe (kézzel)varrtam egy könnyű, de tartást adó, 2 cm vastag szivacsot. A varrást eltakarta a nyakán lévő csészelevelek, melyek szintén zöld filcből készültek: levél alakú formákat kör alakban összeragasztottam, kivéve az utolsót, ezt szabadon hagytam, és gombot varrtam rá, hogy felvehető legyen. A csuma (fejfedő) hengerré varrt zöld filc, melynek az arc helyét kivágtam, a tetején a szárnak szorosan összetekertem erős, zöld cérnával.
Hozzávalók:
Piros pulcsi
1 m 45 cm széles zöld filc
55 x 35 cm-es 2 cm vastag szivacs (közepén kivágva, vagy két részből összerakva.)
1,2 m gumi (7 mm széles csőgumi)
piros, és zöld cérna, ragasztó, olló, tű.
A hógolyó figurák képeit Mónika küldte, és annyira megszerettem ezeket a kedves figurákat, hogy megosztanám másokkal is.
A figurák testei textil hógolyóból készültek. A fej préselt papírgolyó, a hajak változatosan maradék fonal, angyalhaj, papír vagy filc süveg. A kezek lábak készülhetnek papírból, vagy a tartósabb dekorgumiból, az angyalszárnyak tüllből, esetleg tollból. Rendkívül egyszerű, de hihetetlen bályos figurák.
Adventi naptáraink filcből és juta anyagból
A háttér 3 db 80 x 100 cm-es hungarocell alap, melyet beborítottam zöld, illetve piros filccel, illetve natúr zsákvászonnal. A 24 (azaz 72 ) db zsákocska piros, zöld, és fehér filcből készültek. Díszítésre terméseket, famatricákat használtam (ma már sokkal sokoldalúbban díszíteném-pl. textilmatricákkal, filcfigurákkal, textilfestékkel, lakkfilccel, szalvétával, kontúrmatricával- csak tavaly semmilyen tanácsot nem kaptam senkitől). A zsákocskák méretei megengedik, hogy csokoládé helyett egy-egy értelmesebb dolog is belekerüljön, mint pl. egy kisebb fényvarázs forma, fa figura. Persze nem mindegyikben van valami. Található benne fénymásolt fityisz, műanyag kupak, melyek a csalódás helyett vicces hangulatot keltettek, hiszen már az elején elmondtuk, hogy csak kevésben lesz igazi ajándék, a legtöbben inkább meglepetés lesz. Megtalálható még bennük néhány papír különböző tennivalókkal. Pl: mondj köszönetet nagyszüleidnek az egész éves szeretetükért, vagy mondja el a testvérének egy olyan tulajdonságát, amit szeret benne, stb.
Dísztárgyak pirogravír (égető) pákával
A pákával való munkához a mintát rajzoljuk elő ceruzával, vagy másoljuk át indigó segítségével. A különböző hegyek segítenek az árnyalásokban, pontok, egyenes vonalak,vastag vonalak égetésében. Speciális hegyekkel (csillag, hold, virág, stb.) kész mintákat is égethetünk egy mozdulattal.
Sablon használata sütik díszítéséhez - sakktáblás túrótorta
A legkisebb csemete sütivásárára kellett valamit sütni. Éppen ki voltam éhezve egy kis kreatívkodásra.Így készült ez a torta. Az alap egy sakktábla mintás túrótorta, a díszítés pedig sablon és egy kis kakaópor segítségével készült. Először cukrozott kakaóval kezdtem, de mint később kiderült nem is olyan szép, és ráadásul amikor a cukor elolvadt, nem igazán szép a minta. Igazán szépet a holland (jó sötét) kakaóporral lehet alkotni, ez lett a közepe.
Nagyon gyorsan és nagyon egyszerűen készültek, egy este alatt.
Felhasznált anyagok borítónként:
DT 001 Natúr vászon füzetborító
szalvéta
(N 022 "Delfinek", N 018 "Hajózás", GYV 008 "tenger alatt", GYV 007 "Pille virágokkal")
HFR 027 Szalvétaragasztó textilhez
Összesen, darabonkét kb.
Szükséges eszközök: szélesebb ecset, sziluettolló. A feliratok arany és fekete lakkmarkerrel készült.
A végén átvasaltam párszor.
Kicsi lánykám tömérdek sok hajbizgentyűjének tárolására szerettem volna kitalálni valamit. Régen vettem ezt a fadobozt, de most jöttem rá, hogy mennyire praktikus az elosztása, úgyhogy fel fogom kutatni a nagykerekben. Szóval az alap Pentart elefántcsont színű akril, szegély-fiók napsárga Pentart akril. A szalvéta pille mintás, körbevágva, fényes dekupázslakkal ragasztva. A fióknál kicsit macerás, de megoldható. Már csak 2 réteg lakk, és lehet tölteni.
Felhasznált anyagok, eszközök:
Natur fa doboz :Pillés doboz
HFA 001 Pentart 2029-es színkódú elefántcsont akril matt festék 50 ml
HFA 006 Pentart 1081-es színkódú napsárga akril matt festék 50 ml
GYV 007 Szalvéta- "Pille virágokkal"
HFR 018 Decoupage ragasztólakk - selyemfényű 50 ml
Szükséges eszközök: csiszolópapír, ecset (egy szélesebb, és egy kesekenyebb a nehezebben elérhető helyekhez), éles sziluettolló, hobbikés (sniccer).
Textildekupázs - ovizsák, oviszatyi, tornazsák, fali tároló, papírzsepi tartó
Gipszöntés - karácsonyfa díszek
A gipszöntés az egyik legegyszerűbb, és ezáltal az egyik legsikeresebb kreatívkodási lehetőség gyermekekkel. Pár tipp a tökéletes végeredményhez:
A legtöbb gipszkeverési javaslat úgy hangzik, hogy a port annyi vízzel higítsuk, hogy tejföl keménységű legyen. Én azt tapasztaltam, hogy egy kicsit folyékonyabb állagú keverékkel szebb munkát lehet végezni, ugyanis a hígabb lötty jobban belefolyik az apróbb üregekbe. A bubik távozása érdekében érdemes párszor az asztalhoz csapkodni. A még képlékeny masszába lehet mágnest, akasztót, metál színű zsinórt nyomkodni.
Amikor megszilárdult, de még nem teljesen száraz, akkor még egy éles eszközzel (pl. hobbikés) az egyenetlen széleket le kell kapargatni.
Ezután érdemes jól kiszárítani (mi egy teljes napot szoktuk hagyni).
Ezután lehet különböző festékekkel (tempera, akril festék. Vízfestéket csak azért nem javaslom, mert nem túl élénkek a színei)
Karácsony alkalmával használhatunk metál színű festékeket, csillámporokat.